Štěňata

Štěňata - výmarský ohař - z Milíčovských lesů a hájů
Štěňata - výmarský ohař - z Milíčovských lesů a hájů

Tato podstránka slouží k tomu, abych Vás informovala, jak u nás probíhá příprava a chov štěňat.

Mojí prioritou u každé krycí feny z naší chovatelské stanice bylo v první řadě zdraví a pracovní výsledky, což znamená vychovat ze štěněte pracovitou fenu s plným zdravím a vlohami k práci, jak na poli, v lese, tak i na vodě.  



Krycího psa vybíráme pečlivě s předstihem rok až půl roku dopředu.

 Většinou jde o zahraniční krytí a naše kritéria jsou kvalitní rodokmen, zdraví a pracovní předpoklady. Štěňata od nás odcházejí jak do rodin k myslivcům, kde jsou pracovní vlohy předpokladem a hlavním požadavkem, tak i do rodin jako parťák na výlety a různé sporty.

Velmi proto dbáme na zdraví krycího psa v podobě genetických testů, vyšetření srdce (DCM), vyšetření očních vad a rentgeny kyčlí a kloubů.

Zároveň vybíráme krycí psy s klidnou povahou, kvalitním výcvikem, mysliveckou praxí a nejlépe i dokončenými loveckými zkouškami. V zahraničí nebývají všechna tato kritéria podmínkou k uchovnění psa, my ale přesto vybíráme jedince, kteří plně splňují všechny naše požadavky.

Dbáme tedy na udržení povahy, exteriéru i vloh tohoto plemene - výmarského ohaře.



Naše chovné feny jsou lovecky upotřebitelné, všestranné, mají nadstandartní zdravotní vyšetření .

Bereme je jako plnohodnotné členy naší rodiny. 


Cena štěněte se vždy odvíjí od všech těchto kritérií.

Zahraniční krytí je zpravidla jednou tak nákladnější, než krytí zde v Čechách, přináší nám ovšem možnost většího výběru a pestřejšího rodokmenu do dalších generací. I tak se ale vždy snažíme cenu štěněte přizpůsobit co nejvíce českým podmínkám.


Štěňátka jsou u nás vychovávána v domácím prostředí. Prvních 14 dní jsou v tiché klidné místnosti v prostorné porodní bedně s infra lampou, kde jsou pod neustálým dohledem a prvních 14 dnů s nimi trávím celý den i noc.

Po 14 dnech života štěňátek je první odčervení. A po 14 dalších dnech odčervení druhé, než štěňata odcházejí mají poslední třetí odčervení.

V ukončených třech týdnech začínáme s příkrmy v podobě kaše ze speciálniho štěněcího mléka, postupně přidáváme piškoty, tvaroh, jogurty. V dalším týdnu začneme podávat kaši z namočených granulí a zkoušíme mleté maso, aby štěňátka byla zvyklá na vše.

Používáme savé podložky, na kterých se velmi rychle štěňátka učí vykonávat potřebu.

Porodní bednu uklízím nejméně 3x za den, nebo dle potřeby.  Štěňátka si hoví na příjemných protiskluzových podložkách/dekách zvaných  vetbet .

Po 28 dnech provádíme druhé odčervení.

V 6 týdnech věku nás navštěvuje veterinářka, která zkontroluje všechna štěňata, naočkuje, očipuje, zkontroluje mléčný chrup, slecha, u psů, jestli jsou již sestouplá varlata . Vystavuje euro pas.


Kolem 5-6 týdne vyjíždíme se štěňátky ven. 

Socializace a poznávání nových vjemů je pro ně velmi důležitá.

Samozřejmě záleží na daném ročním  období, nebo aktuálním počasí atd. u daného vrhu.


Návštěvy štěňat

Jsem velice ráda za osobní kontakt s novými potencionálními majiteli již před narozením štěňat. 
Seznámení se s naší smečkou, prohlédnutí si prostředí, ve kterém fena vyrůstá a porodí svá štěňata. 
Většinou je vše již připraveno.
Není problém s námi absolovovat nějakou výstavu, pokuď má zájemce chuť se vydat touto cestou. Možnost je podívat se též na lovecký výcvik.
Vždy mě těší tento zájem a nikdy novým majitelům toto neodmítám, spíše to vítám s otevřenou náručí.

Další návštěva potencionálních majitelů bývá zhruba ve 14 dnech po narození štěňat a bývá to většinou o podepsání rezervační smlouvy se složením rezervačního poplatku. Od 4týdne po porodu, je pak na nových majitelích, jestli chtějí navštívit a pomazlit své štěně. Toto se může konat v týdenních cyklusech dle domluvy, až do finálního odchodu k novým páníčkům. Jak říkám, je to nejlepší socializace.

TÍM ALE NAŠE VAZBY NEKONČÍ.

NÁŠ SERVIS, POMOC, RADY ZE STRANY CHOVATELSKÉ STANICE JSOU DOŽIVOTNÍ.

RÁDI VŽDY PORADÍME A VYJDEME VSTŘÍC OTAZKÁM A VEŠKERÉ POMOCI S VOK.



Pořízení svého prvního štěněte 

I já jednou začínala a jelikož jsem neměla rodinný dům a bydlela jsem v Praze v bytě a nebyla jsem myslivec, tak mi první pokus o koupi štěňěte nevyšel. Proto vím, že člověk míní a život mění. A většinou tam, kde si myslíte, že vše bude ok, je vše naopak. Nedělám tedy rozdíly u nových potenciálních majitelů, z jakého důvodu si štěně pořizují.

Doufám, že štěně zůstane od začátku do konce u jedněch majitelů a že bude šťastné a milované. 

O to víc mě potěší, když se vydáte i na cestu loveckou, jako třeba náši odchovánci :

Chci dát všem šanci na štěně, stejně jako mě dal kdysi pan chovatel mé první   

       CASSIE Z DOBRONICKÝCH LESŮ

Za to mu velice děkuji. Cassinka je  skvělá fena s výborným nosem, chutí pracovat a být věrná svému pánu, její láska a oddanost je pro mě nejvíc.


Článek, který stojí za to si přečíst, pokuď je vaše první otázka  týkající se ceny štěněte.

Máte jakýkoliv dotaz, týkající se naší chovatelské stanice, nebo štěňátka, rezervace na nadcházející vrh, výcviku, výstavy, neváhejte nás kontaktovat.